
Z Janoštíku pěšky nebo kousek autem
Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd
Lysá hora (1323 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.
Vrchol Lysá hora se rozděluje do čtyř rozsoch, přičemž nejznámější je severozápadní Lukšinec a severní Malchor. Nedaleko Lukšince se nacházejí Ondrášovy díry – podzemní pseudokrasové prostory. Když sejdete z Lysé přes Malchor, můžete navštívit skautský památník na Ivančeně. V jižní oblasti se nachází chráněná přírodní rezervace Mazák se skalními útvary. Na vrcholu je meteorologická stanice, restaurace a telekomunikační věž. Z Lysé hory je za pěkného počasí nádherný výhled na celé Beskydy, Malou Fatru a někdy dokonce až Západní Tatry – Roháče. Při naprosto ideálních podmínkách (jen několik dní v roce) je na severozápadě nad Jeseníky vidět i Sněžka, vzdálená 200 km.
Rozhledna Sůkenická – Čarták
40 m vysoká rozhledna poblíž hraničního přechodu Bumbálka na vrcholu Čarták (952 m n.m.) nabízí výhled na hřebeny moravskoslezských Beskyd. Poblíž se nachází lyžařský areál Třeštík.
Jen kousek od česko-slovenského hraničního přechodu Bumbálka se od roku 1998 tyčí nová rozhledna “Čartak“. Původní záměr byl vybudovat zde základnovou stanici pro mobilní telefony. Správa Chráněné oblasti Beskydy vydala ke stavbě věže povolení pouze za podmínky, že objekt nenaruší ráz krajiny a bude využitelný pro návštěvníky hor.
Beskydská naučná stezka Čertův mlýn
Na trase dlouhé 8 km, která vede z Pusteven úbočím Čertova mlýna (1205 m) k horskému hotelu na Martiňáku, je 9 zastavení, kde se dozvíte, co zajímavého tu žije a roste, čím jsou vzácné lesy v okolí, kde se ukrývali partyzáni nebo kde podle pověsti stavěl čert.
Stezka má ve znaku Čertův stůl – unikátní skalní útvar na hřebeni Čertova mlýna. Jak tento „stůl“ vznikl, ale také jaké jsou kolem vás přírodní a vlastivědné zajímavosti, které skrývá Národní přírodní rezervace Kněhyně-Čertův mlýn, vám prozradí nové informační tabule na stezce.
Trasa NS vede po červené turistické značce a značené cyklostezce – jako jedna z mála v CHKO Beskydy je vhodná i pro cyklisty a v zimě pro běžkaře.
Radhošť
Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky – Praděd, Malou a Velkou Fatru.
Hora Radhošť bývá tradičně spojována s uctíváním pohanského boha večerní oblohy, ohňů a světel hvězd Radegasta. Podle legendy nechali jeho modlu na vrcholu hory zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu v šedesátých letech 9. století údajně na Radhošť zavítali.
Naučná stezka Soláň – Galerie v přírodě
Zároveň byla realizována a postupně instalována výtvarná díla, která určitým způsobem symbolizují Valašsko.
Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů
Zámek z poloviny 18. století nabízí prohlídku bohatě vybavených barokních a klasicistních interiérů s velmi významnou sbírkou obrazů a grafik. Součástí areálu je i volně přístupná zámecká zahrada. Bohaté zámecké interiéry jsou zařízeny nábytkem ve stylu baroka, rokoka, empíru i biedermieru s množstvím porcelánu a řadou jiných hodnotných předmětů. Najdete zde také rozsáhlou obrazovou sbírku se vzácným souborem děl nizozemského malířství. V levém křídle zámku je možno prohlédnout si působivý interiér zámecké kaple Nanebevzetí Panny Marie.
Zámek a park v Lešné u Valašského Meziříčí
Zámek Kinských s areálem parku vznikl přestavbou vodní tvrze v 16. století. Dnes empírový zámek je kulturní památkou s anglickým přírodně krajinářským parkem v obci Lešná u Valašského Meziříčí. Park byl založen v polovině 19. století na místech původní užitkové zahrady.
Na zámku se konají prohlídky historických pokojů vybavených mobiliářem z doby hrabat Kinských. Prohlídka s výkladem průvodce zahrnuje historii a stavební obnovu zámku Lešná u Valašského Meziříčí, dozvíte se o osobnostech zámku, zajímavostech jeho vybavení, jako například původní barokní podlaze, nástropních malbách, intarzovaném nábytku aj.
Zřícenina hradu Strallenberg – pohled na Štramberk z věže zvané Trúba
Dominantou města Štramberk je zřícenina hradu Strallenberg (Štramberk) s válcovou věží zvanou Trúba, který leží na skalnatém vrcholu tzv. Zámeckého kopce. Po rozsáhlé rekonstrukci je Trúba nyní opět přístupná.
Z kdysi mohutného středověkého hradu se do dnešních dob zachovalo několik mohutných hradebních zdí hlavně vnitřního hradu a především rekonstruovaná strážní hradní věž sloužící jako turistická rozhledna. Trúba či “Kulatina” – jak je věž ve zdejším kraji lidově nazývána, se stala jakýmsi symbolem kdysi mohutného hradu, krásného města i zdejšího malebného regionu.
Obora a hrad Hukvaldy
Jedinečná přírodní památka Obora Hukvaldy se rozprostírá okolo hradního kopce na Hukvaldech a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m.n.m), který tvoří její nejvyšší bod. Obora vytváří unikátní přírodní prostředí pro stovky druhů živočichů a rostlin, z nichž mnohé jsou odborníky velmi ceněny.
Obora na Hukvaldech byla založena již za biskupa Viléma Prusínovského (1565-1572). Zvěř byla v oboře chována zejména pro biskupskou a kapitulní kuchyni v Kroměříži nebo v Olomouci. Největšího rozkvětu se dožila obora až v době mezi světovými válkami. Tehdy zde v žilo 550 daňků a 50 muflonů, pokusili se i o chov východoasijského skvrnitého jelínka siky, jehož stádo ale zcela zaniklo. Byly zde zbudovány rybníčky a líheň pstruhů duháků, choval se královský bažant. To vše včetně vynikajicího včelařství zaniklo po druhé světové válce.